Poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Terapia dysleksji

Terapia dysleksji

U większej ilości dzieci w wieku edukacji wczesnoszkolnej diagnozuje się dysleksję. Ten osobliwy kłopot powiązany nadzwyczaj często z mikrouszkodzeniami systemu nerwowego, wyraża się m.in. tym, że uczeń robi dużo błędów w trakcie pisania ze słuchu. Dziecku trudno jest pojąć zasady poprawnej pisowni, często pisze tak jak słyszy, po drugie może mieć również kłopoty z nauką obcych języków.

Terapia dysleksji

Dzieci, które mają stosowne orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej, u których zdiagnozowano dysleksję, powinny zostać otoczone pomocą w szkole. Przeprowadza się dla nich zajęcia, które określane są rewalidacją. Niezwykle nierzadko zajmują się tym pedagodzy szkolni, a także psychologowie edukacyjni czy też pedagodzy współorganizujący. Systematyczne zajęcia z uczniem, więc właśnie terapia dysleksji, da radę dostarczyć naprawdę sporo dobrego oraz wesprzeć w utrwalaniu zgodnych modeli zapisywania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że godzina czy dwie w tygodniu, poświęcone na tego typu pracę z dzieckiem, to zazwyczaj zbyt niewiele. Co zatem wolno zrobić więcej?


Praca z dzieckiem w miejscu zamieszkania

Poza terapią dysleksji w szkole, w trakcie dodatkowych zajęć zwanych rewalidacją, z dzieckiem trzeba też ćwiczyć w domu. Aby dziecko w ogóle posiadało do tego chęć, obowiązujące jest nabycie odpowiednich materiałów, które będą dla niego interesujące. Wolno wyszukać interesujące materiały kształcące na przykład w księgarniach dla logopedów, rodzic może również poprosić wychowawcę o przekazanie poniektórych artykułów do terpaii w domu. Dziecko powinno regularnie spędzać czas na ćwiczeniach indywidualnych, nie może być niemniej jednak jej także nazbyt sporo, dlatego że szybko może dojść do uprzedzenia. Aczkolwiek terapia dysleksji to długoterminowy proces, nie trzeba krytykować dziecka za niekoniecznie szybko poprawiające się oceny z języka polskiego. Nauczyciele powinni dopasować żądania wobec uczniów z dysleksją, gdyż trzeba jasno zaznaczyć, że dysleksja u dziecka to nie jest jego fanaberia ani złośliwa wola. Po drugie dysleksja nie znaczy, że dziecko nie będzie mogło ukończyć należytej szkoły, bądź zdobyć porządnego zawodu.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: terapia dysleksji.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *